Výuka jazyků na lékařských fakultách II
Sborník příspěvků z konference 9.–10. 9. 2021, Brno
V nelehké koronavirové době, která modus operandi přenesla do on-line prostředí, se tým učitelů latinské lékařské terminologie na LF MU rozhodl podpořit úsilí studentů směřující k úspěšnému ukončení tohoto předmětu netradičně, a to uspořádáním víkendové on-line olympiády.
Za tým organizátorů akce Kateřina Pořízková a Andrea Salayová
Jejím cílem bylo poskytnout studentům možnost ověřit si nabyté znalosti, poměřit síly s ostatními a dozvědět se něco nového a zajímavého o lékařské terminologii, např. o metaforách v anatomických termínech, úskalích jazykového vyjadřování v klinické dokumentaci a jedinečném způsobu komunikace mezi lékařem a lékárníkem v lékařském předpisu. Děkujeme všem studentům za účast v olympiádě a milou zpětnou vazbu. Uznáváme, že některé složitější úlohy se mohly jevit poněkud zákeřné, ale snažili jsme se v nich podnítit přemýšlení o tom, co vše je a není v terminologii možné a přípustné, pokud mají být zachovány její podstatné rysy: přesnost a jednoznačnost.
Sborník příspěvků z konference 9.–10. 9. 2021, Brno
Rádi informujeme o počinu kolegyně Ivety Čermákové z Ústavu jazyků 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Nakladatelství Karolinum vydalo jako m-knihu její učebnici češtiny pro ukrajinské mluvčí s názvem Léčíme česky: češtiny pro sestry a jiné zdravotníky.